Venkovní dřevěné terasy

Proč použít terasy ze dřeva?

Volba dřevěné terasy jakožto pochůzí plochy ať už k bazénům, na balkón či jen tak do zahrady, je stále modernějším trendem posledních let. V porovnání s ostatními materiály působí dřevěné terasy útulnějším, teplejším dojmem, což je způsobeno právě použitím dřeva - přírodního materiálu.

Výběr materiálu pro dřevěné terasy

Z důvodů vysoké trvanlivosti a odolnosti jsou stále oblíbenější tropické nebo exotické dřeviny jako Ipe nebo Massaranduba. Samozřejmě existuje celá řada jiných exotických dřevin, avšak každý má svá specifika, proto je nutné výběr a možnosti předem konzultovat s odborníkem, který má s realizacemi dřevěných teras zkušenosti.

Dodávané profily pro dřevěné terasy

Hlavním materiálem pro výrobu dřevěných teras jsou lamely s vyfrézovanými podélnými protiskluzovými drážkami, v zahraničí označované jako decking

Rozměry jednotlivých materiálů se můžou lišit, zde je několik příkladů:

Materiál Rozměr
Massaranduba 19 x 90
Massaranduba 21 x 145
Massaranduba 25 x 145
Ipe 21 x 120
Okan antislip 35 x 145

Konstrukce dřevěné venkovní terasy

Na zhutnělý a maximálně srovnaný štěrkový základ nebo na beton jsou pokládány hranoly podkladní konstrukce v rastru dle návrhu. Pro případné nerovnosti či vyrovnání spádu lze využít plastové výškově nastavitelné terče. Jednotlivé lamely se k podkladní konstrukci šroubují z pohledové strany nerezovými vruty. Konkrétní řešení a případné dotazy konzultujte s odborníkem na dřevěné terasy.

Údržba dřevěné terasy

Massaranduba i Ipe mají vlastnosti bezúdržbového dřeva v exteriéru - není nutná žádná impregnace. Při běžných venkovních podmínkách a především na vodorovných plochách všechny druhy dřeva velmi rychle oxidují, získávají šedo stříbrnou barvu. Tento proces proběhne běžně do jednoho roku. Proto nemá velký význam dřeviny vybírat podle barvy.

Zešednutí nemá vliv na kvalitu samotného materiálu ani na trvanlivost.

Jakákoliv snaha o údržbu a zachování barvy je iracionální, náročná a proces šednutí pouze oddálí - nezabrání mu.